Logo

Czym jest mobilne planetarium?

Niewielkie, przenośne planetarium, to nowa forma edukacji astronomicznej, rozpowszechniona w wielu krajach na świecie, a ostatnio torująca sobie drogę również w Polsce. Dzięki swojej mobilności i małym rozmiarom planetarium może dotrzeć do każdej szkoły, przedszkola czy ośrodka kultury. Pokazy i lekcje astronomii odbywają się na miejscu, bez potrzeby organizowania kosztownego wyjazdu do odległego miasta. W ciągu jednego dnia wszyscy uczniowie mogą odwiedzić planetarium i wziąć udział w pokazach dostosowanych do wieku danej grupy. Tradycyjną, stałą kopułę planetarium zastępuje w tym przypadku kilkumetrowa przenośna półsferyczna nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwala na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach. W naszym planetarium prezentujemy zjawiska związane z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i deszcze meteorów. Pokazujemy, jak zmienia się wygląd nieba w zależności od pory roku i miejsca obserwacji na Ziemi. Wraz z widzami odbywamy podróż przez Układ Słoneczny podziwiając m. in. lodowe pierścienie Saturna. Przyglądamy się narodzinom gwiazd i wybuchom supernowych, obserwujemy zderzenia galaktyk i komety zbliżające się do Słońca.

Jednego dnia jesteśmy w stanie pokazać seanse dla kilku klas o różnym poziomie przygotowania. Jeśli będzie trzeba, seans można zatrzymać, by wyjaśnić trudniejsze pojęcia lub zjawiska. Kameralność seansu ośmiela dzieci i młodzież do stawiania pytań i uzyskiwania odpowiedzi. Podawana wiedza trafia do każdego, co jest niełatwym zadaniem w przypadku uniwersalnego pokazu, skierowanego do mieszanej grupy widzów w stacjonarnym komercyjnym planetarium.

Tematy pokazów

1. Dla przedszkoli
  • Plastyczny obraz gwiazdozbiorów, Księżyc, Słońce i planety widziane z bliska, mity greckie w formie bajki i ich ślady na niebie (historia niedźwiedzi tworzących Małą i Wielką Niedźwiedzicę)
  • Start rakietą kosmiczną i cudowna podróż przez planety Układu Słonecznego z wierszem i piosenką o znakach zodiaku
2. Dla zerówek
  • Przegląd gwiazdozbiorów, w sposób lekki i przyjemny poznawanie Układu Słonecznego
3. Dla szkół podstawowych
    Klasy 1-3
  • Galileusz i jego teleskop, poznanie budowy Układu Słonecznego, planetoidy, komety i meteoryty
    Klasy 4-6
  • Przegląd rozwoju myśli ludzkiej na temat budowy Układy Słonecznego, fazy Księżyca, budowa i ruch planet, równonoc
4. Dla gimnazjów
  • Kopernik i jego teoria, budowa Układu Słonecznego i mechanika ruchu planet, pory roku i zjawisko równonocny, fazy Księżyca lub Kopernik i Galileusz, historia teleskopu, elementy optyki, rozwój współczesnej astronomii
5. Dla liceów
  • Mechanika ruchu planet Układu Słonecznego, Kopernik i jego teoria, prawa Keplera
  • Dwa kawałki szkła ang. (Two small pieces of glass) - z dwojgiem nastolatkół poznajemy historię rozwoju technik obserwacji astronomicznych, oglądamy księżyce Jowisza i pierścienie Saturna, obserwujemy widowiskowe zderzenia galaktyk. Seans przygotowany z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii.